Blogs Ceļojumi

Foto ceļojums

“It’s a dangerous business, Frodo, going out your door. You step onto the road, and if you don’t keep your feet, there’s no knowing where you might be swept off to.” 
― J.R.R. TolkienThe Lord of the Rings

Foto ceļojums ir piedzīvojums ar fotoaparātu. Es braucu fotografēt, tas ir mans amats un profesija, tas, ko man patīk darīt. Darbs nav viegls, reizēm ļoti grūts, reizēm riskants, bet tas ir darbs, ko es izvēlos darīt.
Šis ir stāsts par kalniem, kā sagatavoties, ko piedzīvot, ko labāk nepiedzīvot un kā šo ceļojumu izbaudīt bez starpgadījumiem.

Ceļojums ir uz Slovākijas Tatriem, 2017.gada septembrī, uz 10 dienām. Sekojiet līdzi Instagram ar heštegu #fototurisms vai mūsu mājaslapā www.fototurisms.lv

Šī ir mana soma, un mana pieredze, citiem noteikti būs citi ieteikumi, kādam būs komentāri, kādam pretrunas. Šis ir foto ceļojums, foto plenērs (ja vēlaties tā saukt) ar mērķi fotografēt dabu Slovākijas Karpatu kalnu daļā (Tatros) un Slovākijas dabas parkos. Šis apraksts ir pamatā grupas dalībniekiem, taču arī citiem noderēs plānojot foto pastaigas.

Tatros mūs sagaidīs vienas dienas pārgājieni, līdz 20km dienā, līdz 2500m virs jūras līmeņa. Vertikālie metri līdz pat 1500 dienā. Pasaules kalnu kāpēju leksikā šie pārgājieni netiek līdz klasifikācijai ‘alpīnisms’, šis reģions vairāk pazīstams ar hiking trasēm.

Tātad, svarīgā lieta numur viens ir apavi.

Es izvēlos pārbaudītus apavus, noteikti vairākas reizes iestaigātus maršrutos garākos par 5km. Tatru kalniem piemēroti divi apavu veidi: a) nopietnāki kalnu/akmeņu apavi (Mammut) ar paaugstinātu augšdaļu un pusizmēru lielāki nekā pilsētas kurpes (vieta biezākai zeķei), b) vieglākas, ērtas pastaigu botes atpūtas dienām. Visiem apaviem ieteicama cietā zole – kalnu takas ir akmeņu un koku zaru pārpilnas. Augstos zābakus pēc nepieciešamības var papildināt ar uzvelkamām sniega bahilām, sniega kāpšļiem (kaķiem), utt. Svarīgi ir mitruma izturība, ventilācija un zoles izturība. Apavi ir viena no svarīgākajām lietām pārgājienos, dienas garums “uz kājām” var sasniegt līdz pat 12 stundām.

Zeķes – otra svarīgākā lieta. Iesaku neņemt līdzi tikko no veikala plaukta ņemtas zeķes, arī tām jābūt iestaigātām un vismaz vienu reizi pirms tam mazgātām – mazāks risks noberzt kājas. Te arī pirmā lieta aptieciņā – plāksteri noberzumiem.

Apģērbs – jānodrošinās pret iespējamu lietu un sniegu, apģērbam jābūt elpojošam, ērtam un ievalkātam. Vēlams modulārs apģērbs, lai varam pielāgoties augstuma un temperatūras, kā arī kāpšanas tempa izmaiņām. Septembris vēl neprasa termo veļas krājumus, taču sniega gadījumā labāk, ja viens komplekts termo apģērba ir līdzi.

Cepures, cimdi, šalles – pēc gaumes un sajūtām, taču labāk ar nekā bez. Izvairietes no kokvilnas apģērba, sasvīdis tas ir visai mitrs uz nepatīkams.

Virsotnēm (līdz 2500mvjl) noderēs arī šalle vai bandana motes un deguna aizklāšanai.

Pieres un kabatas lukturītis + rezerves baterijas. Agri rīti un vēli vakari fotografējot un atgriežoties pie transporta līdzekļa parasti notiek pa tumsu. Man ir Nextorch TA10 lukturis, 560 lumeni noder arī naktīs gaismas otai uz attālāka koka vai kalna sienas. Kāpšanai labāk piemērots būs pieres lukturis. Baterijas ne vienmēr ir pieejamas kalnu atpūtas vietās, tāpēc tās labāk nodrošināt jau laikus.

Sakari. Telefons ar pilnu un uzticamu bateriju šobrīd aizstāj navigācijas ierīces, taču papildus GPS ierīce var radīt lielāku sirdsmieru. Mobilo sakaru zona šobrīd sedz lielāko daļu Tatru kalnu un dabas parku, attiecīgi telefons ir laba un optimāla izvēle. Papildus ir laba kamera, Instagram atpūtas brīžiem un GPS koordinātas pie bildēm. Svarīgos un labos foto punktos vienmēr uzņemu kādu bildi ar telefonu, lai viegli un ātri saglabātu šīs vietas turpmākiem ceļojumiem.

Personīgā aptieciņa:

 • Smecta – ja kalnā gadās saindēties ar pārtiku, vai apēst ko ieskābušu.
 • Ibumetin – nekas nespēj tā sabojāt dienu kā migrēna, sāpošs zobs vai citas neveiklas sāpes.
 • Oglīte – atkal vēderam.
 • Plāksteri – noberzumi, atlauzti nagi, nobrāzumi – pat ja neizmantosiet, plāksteru paciņa neko nesver, bet var būt ļoti noderīga.
 • Citas, specifiskas zāles, ja tādas nepieciešamas.

Šo visu ieteicams nēsāt ūdensdrošā maisiņā, kura saturu var papildināt dokumenti un kastīte sērkociņu.

Pārgājienu kalnieši šo neatbalstītu, taču fotogrāfam agra rīta saulrieta skaistumu ļoti baudāmāku padara turpat svaigi vārīta kafija. Sniegs vai lietus ūdens, vai upē pasmelts ūdens izstrādājums uzvārītā veidā pārvēršas par ļoti baudāmu dzērienu. Katram nevajag nest, taču uz grupu viens prīmuss un katram sava krūzīte ar pāris devām samaltas kafijas ir glābiņš. Neaizmirstiet šķiltavas vai sērkociņus uguns iegūšanai. (arī krams, utt.)

Ūdens pudele, 1 litrs. Vietām ūdeni var atrast kalnu avotos, taču ļoti uzmanīgam jābūt ar ūdens izcelsmes novērtējumu. Nedzeriet ūdeni no atklātām ūdenstilpnēm, upēm, strautiem. Vietām ir speciāli ierīkoti ūdens ņemšanas ‘automāti’, taču arī tur kritiski jāizvērtē vieta, no kurienes ūdens iztek. (sk. ierakstu par Smecta augstāk)

Pēc vēlēšanās var nest līdzi arī termosu ar kafiju, taču atcerieties, ka kafija dehidrē un ar tās patēriņu garos pārgājienos nevajadzētu aizrauties.

Nazis, krūzīte – nav smagi, bet noderēs.

Pārtika – rudens ir sezona, kad Slovākijas tūristu izklaidētāj personāls strādā ne katru dienu, bieži vien kalnu krogi var būt slēgti laika apstākļu vai tūristu plūsmas neesamības dēļ. Dienās kad dodamies garākos pārgājienos, pārtika jānodrošina līdzi pašiem. Žāvēti augļi, graudi, graudu batoniņi, gaļa, speciālās tūristu pārtikas pakas (ja iepriekš esat pārbaudījuši jūsu kunģa sadarbību ar šiem produktiem).

Proteīnu batoniņi un želejas prasa attiecīgu ūdens daudzumu, ar to jārēķinās plānojot ūdens devu ko ņemsit līdzi.

Krājumus parasti papildinām Slovākijas veikalos, kas sagaida ar laipniem pārdevējiem (kuri nerunā citās valodās kā tikai slovāku) un zemākām cenām nekā Latvijā. Pirmdienās un vakaros veikali bieži vien ir slēgti.

Tālāk drīkst lasīt tikai fotogrāfi.

Foto aprīkojums. Katra foto ceļotāja mērķi un ambīcijas ir atšķirīgas, attiecīgi arī katra aprīkojuma svars un daudzums var atšķirties. 
Ne visa attēlotā tehnika ir jānes kalnā vienā reizē, viss atkarīgs no personiskajām un/vai profesionālajām vēlmēm.

Es parasti nodrošinos ar filmu kameru un pāris ruļļiem melnbaltās filmas – pēcākiem eksperimentiem laboratorijā garajos ziemas vakaros. 

Pamatā tiek fotografēts digitāli. Divas kameras, no kurām viena ir infrasarkanā (gadījumā ja spīdēs saule). Optika kopumā no 16mm līdz 400mm, te priekšroka zoom objektīviem, kas ir kompaktāki un ērtāki pārgājiena tipa fotografēšanas ikdienā. 

Daudz rezerves baterijas, atmiņas kartes (~500GB), macro gredzeni, tele konverteris, statīva adapteris tele objektīvam, action kamera timelapse un citām izklaidēm.

Kameras tīrīšanas piederumi, pultis, statīva piederumi. 

Filtri: ND 6 un 10 stopu filtri ūdenskritumiem un upēm, CPL filtrs mežiem un kalniem. Uzticams statīvs upju dienām un zvaigžņotām naktīm.

Kameras: svarīgs ir ērtums un uzticamība.

Es izvairos ņemt līdzi smagos objektīvus, piemēram 24-70mm ir labs objektīvs, taču smags un skatu lenķis daļēji pārklājas ar 16-35mm un 70-200mm. Tā vietā labāk ņemu vieglo 50mm f/1.4, kas lieliski noderēs arī tumšākos meža apgabalos. 

Žēl būs nest līdzi smagu objektīvu, kas netiks izmantots ne reizi.

Makro gredzeni aizstāj speciālo makro objektīvu. Tele konverteris aizstāj lielo un smago 80-400mm objektīvu. Samazinam svaru, jo tas viss ir jānes augšā un lejā. Katru dienu.

Tas pats attiecas uz statīva izvēli. Rūpīgi izvērtējiet paredzamo gājiena garumu un sarežģītības pakāpi, pirms ņemt līdzi statīvu. Mūsdienu kameras ar attēla stabilizāciju un lielisku veiktspēju augsto ISO diapazonā nozīmīgi samazina statīva nepieciešamību dabas fotogrāfijā. Izņēmumi, protams, ir nakts foto un garās ekspozīcijas. 

Lieliska alternatīva ir ‘gorilla’ statīvi. 

Ja izdotos sevi pierunāt uz minimālismu:

Vai arī otra galējība:

Soma – sarežģīts un delikāts jautājums. Vairāku dienu pārgājienos noteikti izvēlos ~60litru mugursomu, kurā satilpst viss nepieciešamais + guļammaiss.

Vienas dienas foto pārgājienos, kad galvenais tomēr ir foto, izvēlos pārbaudītu Benro mugursomu, kurā pietiek vietas arī ēdienam un rezerves apģērbam.

Datoram ilustratīva nozīme, kalnu virsotnēs nests netiks.

Statīvu nekad nelieku uz mugursomas, pārāk smags un nevienmērīgi liela slodze uz muguru. Ja nepieciešams nesu rokā, tad tas aizstāj pārgājienu nūjas sarežģītākā apvidū.

Papildus lietas:

 • Lādētāji kameras baterijām un telefoniem, automašīnā vienmēr līdzi strāvas inverteris uz 220V.
 • Skaidra nauda – kalnu apmetnēs nav bankomātu vai karšu termināļu. Valūta Slovākijā ir EUR.
 • Pase vai ID karte, apdrošināšanas polise.
 • Lietus mētelis.
 • Salvetes, mitrās un parastās.
 • Pārgājienu jeb trekinga nūjas pēc izvēles. Es nekad neņemu, jo rokas aizņemtas ar foto. 
 • Viena vai divas drošības karabīnes. Grūtākos posmos var izmantot vienkāršai drošināšanai. Ikdienā pie tām kabinu fotokameru, pie mugursomas lences – sadalās svars uz visu plecu un kamera nekur nevar pazust. Salīdzinājumā ar speciālajiem jostas vai citiem kameru stiprinājumiem, karabīne ir vairākas reizes vieglāka.

Uz tikšanos foto ceļojumos!