Par mani

“It is easy to take a photograph, but it is harder to make a masterpiece in photography than in any other art medium.” -Ansel Adams

Mārtiņš Vanags
Pašportrets: Mārtiņš Vanags

Fotogrāfija mani vilinājusi cik vien sevi atceros, ar pirmo Smena kameru, ar pirmo laboratoriju vannas istabā, fotogrāfija vairāk vai mazāk ir mani pavadījusi visu dzīvi.

Šobrīd es fotografēju, mācu un iedvesmoju cilvēkus pievērsties fotogrāfijai, cienīt un mīlēt to, ieguldīt tajā laiku un darbu.

Fotogrāfija ir piedzīvojums, process bieži vien ir svarīgāks par rezultātu. Process atbrīvo un palīdz atklāt ko jaunu sev apkārt, paskatīties citādāk, vai vispār paskatīties, vērot, iedziļināties.

Fotogrāfs vienmēr cenšas saskatīt vairāk, dziļāk nekā šķiet uz pirmo acu uzmetienu.

Fotogrāfs visu laiku kaut ko risina, skaitļo, meklē.

Fotogrāfam kā māksliniekam vajag intereses objektu, kurā iedziļināties, pētīt un izzināt. Nesaprotamu, pretrunīgu un tai pat laikā skaistu un vilinošu. Pazīstams vai svešs, bet objektam ir jātirda fotogrāfs, līdz tas sāk redzēt un ķeras pie interpretācijas. Tieši nepastarpinātā aizrautība, ar kādu fotogrāfs, līdzīgi bērnam ar jaunām rotaļlietām, pieķeras pie šī jaunā objekta izzināšanas, ir tas kritērijs, kas nosaka topošā mākslas darba dziļumu un vērtību.

Manuprāt, ir jābeidz meklēt fotogrāfijā mūžīgas vērtības un mītiski ideāli. Fotogrāfija ir un vienmēr ir bijusi par mirkli, par piedzīvoto sekundes simtdaļu, gabaliņš no fotogrāfa redzētā, lauskas no mākslinieka pārdzīvojumu un atklāsmju trauka. Fotogrāfija nav iespējama bez konteksta, vai nu radītāja iedotas, vai skatītāja paša piešķirtas asociatīvas vērtības un simboli – tas ir tas, kas padara fotogrāfiju jēgpilnu. Neviens no malas nevar objektīvi novērtēt vienu fotogrāfiju, nezinot un neizjūtot mākslinieka pārdzīvoto kopumā. Ja kāds to mēģina, viņš nav izpratis fotogrāfijas būtību, tā ir daļa no stāsta, atsevišķas zilbes no mākslinieka teiktā. Un varbūt kādreiz, skatoties tūkstošus mākslinieka fotogrāfiju kopumā, skatītājam izdosies uztvert kaut daļu no tās pārdzīvojumu jūras ko izjuta fotogrāfs savā dzīves laikā izvēloties tieši šos kadrus un tieši šos mirkļus un nevienus citus. Un ja jā, tad varbūt viņa stāsts būs bijis ar saturu un varbūt arī nobeigumu. Viena bilde ir tikai viens vārds kopējā stāstā, bet katra bilde ir atsevišķs stāsts pati par sevi, doma, izjūta. Un zini, citreiz tu stāsti un stāsti un tie citi nesaprot to stāstu, un tu atmet ar roku un vairs nestāsti un aizmirsti pats, bet tad kādreiz tas stāsts atgādina par sevi un varbūt tu atrodi tos vārdus, kas ļauj to stāstu pabeigt un darīt saprotamu citiem. Un ir stāsti, kurus nevienam nestāsta, tie mīt galvā vai sirdī un dzīvo tur.

Šo un daudz ko citu mācu savās lekcijās, radošajās darbnīcās, plenēros.

Es internetā: Mārtiņš Vanags, martins@m9.lv
FacebookFlickr, Tumblr, Instagram, 500px, ArtLimited
 
Manas fotogrāmatas var nopirkt šeit: http://www.blurb.com
 
Manus darbus komerciālai izmantošanai var iegādāties šajās fotobankās:
SHUTTERSTOCK.COM
GETTYIMAGES.COM
STOCK.ADOBE.COM
DREAMSTIME.COM
BIGSTOCKPHOTO.COM
DEPOSITPHOTOS.COM
PRIME.500PX.COM
123RF.COM
ALAMY.COM

Manas lekcijas var klausīties FOTOTELPA.LVLatvijas Kultūras Koledžā, Rīgas Mākslas un Mediju Tehnikumā un daudz kur citur.
Manis organizētie fototūrisma maršruti pa Latviju un ārvalstīm: WWW.FOTOTURISMS.LV

Klasiskās fotogrāfijas faniem pieejama arī melnbaltās fotogrāfijas laboratorija: Fototelpa.lv